Svet-Stranek.cz
Orientální_ Břišní_ Perský_Indický_Gothic_tanec

Povídání o nás a taky zážitky z akcí:Tanec, smích, relaxace, elegance, živelnost ....

Povídání o nás a taky zážitky z akcí

Na těchto stránkách se dozvíte co nás těší a co nás trápí. Prostě povídání
Slůvka pro internetové vyhledavače:
orientální tanec Šumperk, nikoliv oryentální tanec Šumperk, orientální tanec Vikýřovice nikoliv Vykýřovice, břišní tanec Šumperk, břišní tanec Vikýřovice,oslavy obce, oslavy města, firemní oslavy, oslava narozenin, slavnosti Šumperk, fiction dance, kurz i kurs břišního tance Šumperk, kurz orientálních tanců Šumperk Vikýřovice, kurz břišních tanců Šumperk Vikýřovice, gothic belly dance, gothic dancer, raks gotique, belly dance CZ, belly dancer, belly group, belly groups, afrika dance, africa dance, afryka dance, bhangra, perský tanec, persie dance, perzie, indický tanec, katak. khathak, kathack, gothic, gotic, Marly, marly, břišní, tance ...
Prosím na tento kousek nehleďte na pravopis, opravdu a schválně je takto psaný :-)

Ze zákulisí
Když vejdem na pódium je vše perfektní. Kostými zapnuté na poslední knoflíček. Samozřejmě, že ten poslední knoflíček těsně před tím ulítnul. Naštěstí mě zachrání kámoška s jehlou a černou nití, neva že máte bílý kostým. Uf rychlostní přišívání knoflíčku za 2 vteřiny OK. Tu slyšíte "Nemá někdo sicherku.", " Jo já mám" ale kde? Už vím co znamená najít jehlu v kopce sena. Hledám sicherku v kopce kostýmů. "Tady je " křičím a zapínám s ní kámošce náhrdelník, protože se jí zrovna pokazilo zapínání. Jsme na pódiu. Konferenciér nás krásné představuje. Usmíváme se. A tu se od mixážního pultu ozve "kde máte hudbu?". To už vás berou mrákoty, neboď muziku na vystoupení jste už předtím 2x poslali internetem a 1x předali osobně na CD. Hurá, další hledání jehly v kopce sena, nicméně teť hledám další CD v kopě kostýmů všech tanečnic. Uf tady je. Podávám CD zvukařovi. Konferenciér je úžasný, zvládnul umluvit obecenstvo tak, že si ničeho nevšimlo. Hudba hraje tančíme.... V tom se ten Nebeskej rozhodl, že i on na nás pošle zkoušku. Posílá déšť. Né déšť slejvák. Ještě mýdlo a jsme jak ve sprše. Aha ono je to mýdlo na parketu. Krásně to klouže. Usmíváme se a užíváme si tance. Přece nás nic nerozhodí. Fotoaparáty cvakají. Potlesk diváků. Nechápu jak v tom dešti a hojném počtu vydrželi. Stojí to za to. A nebojte někdy to bývá i horší :-))).

29.4. MEZINÁRODNÍ DEN TANCE - tato předmluva se dnes čte ve všech tanečních divadlech ....
LIN Hwai-min – tchaj-wanský choreograf a zakladatel Cloud Gate Theatre Dance Company

Ve „Velké předmluvě" ke Knize písní, což je antologie čínské poezie z období mezi 10. a 7. stoletím před Kristem, je psáno:
„Emoce se rozbouří a odějou se do slov. Kde slova nestačí, mluvíme ve znacích.
Kde znaky nestačí, vyzpíváme je. Když ani zpěv nestačí, pak je podvědomě naše ruce zatančí a nohy zastepují". Tanec je mocný výraz. Promlouvá k zemi i nebesům. Vypovídá o naší radosti, strachu a přáních. Tanec mluví o nehmotném, odhaluje stav lidské mysli. A temperament a povahu lidí
Tak jako v mnoha kulturách světa, domorodci na Taiwanu tančí v kruhu.
Jejich předkové věřili, že ďábel musí zůstat mimo kruh. Přes jejich spojené ruce proudí teplo od jednoho ke druhému a pohybují se ve společném pulsu. Tanec spojuje lidi.
A tanec se děje, odehrává, probíhá v úběžníku. Pohyby se ztratí sotva se odehrály
Tanec existuje pouze v prchavé, pomíjející chvíli, okamžiku. Je vzácný. Je metaforou samotného života.
V této digitální době, obrazy pohybů mají miliony podob. Jsou fascinující.
Ale nemohou nikdy nahradit tanec, neboť nedýchají. Tanec je oslavou života,
Zhasněte své televizory, vypněte svoje počítače, a pojďte tančit. Projevte se pomocí toho božského a vznešeného nástroje, kterým je vaše tělo. Pojďte tančit a propojte tepání svého pulsu s druhými lidmi..
Uchopte tuto vzácnou a pomíjející chvíli. Pojďte oslavit život tancem.

Na cestě z tréninku
Jedem domů po tréninku Vikýřovickou. Řídím svou bleskovou rychlostí 40 km/hod.. L. na mě z ničeho nic řve "Tááám je nahej chláááp" "Kde?" na to já. "Už jsi přejela." smutně mi L. odpověděla. "Otočím auto ! " a taky že jo. Jedem zpátky za obrovského smíchu. Jedu ještě rychleji. 20 km/hod. na tachometru, s hlavou nalepenou na předním skle, očima co ve tmě a světle reflektorů pátrají po .... smíííích. A fakt. U cesty chlap v bundě do pasu a s holou prdelí. Wááááá a smííííích a řehot ..... "Pane, nechcete založit pochod nudistů?", říkám to úplně vážně s kamenou tváří ..... Pssst.


Beledi

- takové ty definice jako že je to urbanisovany folklór jistě znáte, co to ale znamena?
Beledi znamená v arabštině kraj (ve smyslu venkov). Z toho přímo vyplývá, jaký byl původ a účel tohoto tanečního typu. Beledi je věc soukromá, ne pro velké davy , komornější. Samozřejmě, že se dnes tanci i na velkých podiích, nicméně dříve to bylo spíše něco co patřilo do rodinného kruhu a malého prostoru.
Prostor a hudba? Malý prostor je další záchytný bod beledi. Představte si, že tančíte doma v obyváku, také nemáte moc místa. Celou hudbu obstarávají většinou 2 nástroje. Tradičně darbuka a akordeon. Je to logické, venkovské rodiny neměly peníze ani místo pro velý orchestr a tak si zvaly málo hudebníků, kteří hráli improvisovaně.
Improvisace je dalším podstatným prvkem v beledi. Tanečnice není při tanci napojena na publikum , ale většinu času se věnuje pouze sobě a své interpretaci hudby. Je třeba hudbu opravdu poslouchat a přesně kopírovat, jinak by bylo beledi nudné. Celá jeho krása spočívá právě v souhře nástrojů a pohybu. Dalo by se říci, že vjem z tohoto propojení je velice koncentrovaný, protože tanečnice zpravidla kopíruje jen jeden nástroj a v sólu je vždy více síly.
Začátek tance je zpravidla pomalé sólo akordeonu, kdy tanečnice přesně kopíruje melodii, až do chvíle, kdy se přidají první akcenty. Konec bývá rychlý. Ovšem ani tehdy tanečnice nejde příliš do prostoru. Jednou z nejslavnejsich tanečnic beledi byla Fifi Abdou. Pokud se Vám nějaký záznam dostane do ruky, určitě se na něj podívejte.
Naposledy se zmíním o tradičním oděvu tanečnice beledy. Jedná se o jednodílné šaty, které jsou na bocích přepásané šátkem. Tanečnice mívá také šátek na hlave. Někdy se tančí s malou hůlkou. Jemnější než na saidi. Hodně vdov v Egyptě chodilo s hůlkou, aby vzbuzovaly respekt. Tak se hůlka dostala i do beledi.
Vůbec celé beledi je o sebevědomé ženě, která ukazuje prostřednictvím hudby svou ženskou sílu. V beledi si tanečnice střádá veškerou energii kolem sebe. Divák je pouhým vnějším elementem.
Na závěr by bylo dobré říci, že existují i popové verze beledi, kdy je kostým veselejší a hudba může mít trošku jiná pravidla, většinou se ale vždy zrychluje.

Maurice Yeka

Díky Peťčině průpravě, úsilí a drilu jsme se s Lidkou dostaly na seminář úžasného mezinárodního tanečníka, choreografa a učitel afrického současného a tradičního tance. Takže opět krásný orientální úlet z ORIENTU DO AFRIKY. A na výsledek našeho a Mauriceova snažení se můžete těšit na některém z našich příštích vystoupení.
http://www.youtube.com/watch?v=ntm6j8erDGI

Jindřichov

Každé vystoupení v nás zanechá nějaký zážitek. Z některého si odnášíme ten zážitek dobrý třeba "tak dobrý ORIENTAČNÍ tanečnice jsem ještě neviděl" či "pojď jdeme na SALVU. Seď dědku, to není SALVA, ale SALZA" ..... A od někud jsou ty zážitky hmmm ... Dnes Vám budu vyprávět o zážitku Hmmm :(((( , přes to o úžasných a skvělých lidech.
Vyjeli jsme do Jindřichova, u Polských hranic, celkem brzo. 10 km od Losin začla blikat kontrolka auta. Telefony měly asi přestřihnutý dráty, žádnýmu chlapovi jsme se nedovolaly. Zachránil nás domorodec. Zjistil závadu, chybí voda v chladiči. A opravdu se neleje do nádržky ostřikovače.
Výjezd na Červeňák. Začaly drnčet telefony. Sjezd do Jeseníku. A tu to začalo. Auto si jelo úplně jinam, než Martička řídila. Brzdy zmáčknuté, až u podlahy, auto jede klidně dál. Pod kola kamionu. Ten naštěstí stál. Kvůli sr... (slušně se to říct nedá) na silnici, nemohl vyjet. Do toho začala pípat kontrolka vody. Já hrůzu v očích. Další kamion. A jede. Málem jsem urvala držadlo. Renčin příkaz (v pravou chvíli): "NEBRZDI !!! Zařaď 2 !!!! 11111 !!!!! " Povedlo se u ffff. Peťka (úpěnlivě až prosebně) : "Já tu nemůžu zůstat. Já se zítra vdávám." Ostatní: "Cooooo ?????" Lidunka svým humorem situaci odlehčila. Pro jistotu jsme otevřeli flašku poslední záchrany a pořádně si lokly. Taky kvůli tomu, aby jsme nemusely řídit a sprostě jsme to nechaly na Martičce. Stejným způsobem jsme absolvovaly ještě 3 kopce. Hrůza, co vám budu povídat.
Do Jindřichova jsme dorazili se zpožděním. Naštěstí pan starosta vzniklou situaci bravůrně zvládnul a naše diváky dokonale informoval o vzniklé situaci. Tímto Vám naši diváci a pane starosto, milí "JINDŘICHOVÁCI" velmi děkujeme za úžasný ohlas, pozdější povídání na chodbě i za mňamózní občerstvení. Tímto jste nám velmi pomohli a dodali sil na zpáteční cestu. Mimochodem 3 kopce jsme pro jistotu objely. A na závěr Martička dodala: "Tak jízdu smyku s kropícím vozem jsem zvládla" "Jóóóóó" zněla naše hurónská odpověď.


Kurz 2010

Letos se nás sešlo celkem hodně. Zatím je to jen takové okukování. "Abych to dělala správně", "Abych tu co stojí vedle nebouchla, když dělám hadí ruce" .....
Protože bylo málo místa, stála jsem bokem k Peťce. Všecky naše pohledy směřovali buď k zemi :(, nebo na Peťku (to chápu). Jen ty výrazy ve tváři ta úpěnlivost v nich, a tvrdost. Holky kdo se má na to koukat? Obdivuju Peťku. Já vím že to hned nejde, ale i když to nejde dá se to "nejde" udělat s úsměvem. Přitom jste všechny tak KRÁSNÝ.


14.05.2010 naše akce ORIENTÁLNÍ VEČER Šumperk, hotel GRAND

Akce se povedla viďte? Alespoň z mé strany to tak beru. Muzika hrála, světla svítily. Učinkující nekolabovali. Kostýmy se nám nepomíchaly. Jen teda mě holky musely z jednoho vystříhat. Jiřinka nás krásně uváděla. A diváci? Nóóó nemám slov k vyjádření chvály. Jednak přišli v hojném počtu, tleskali, hvízdali i jinak nás podporovali. .....

Pár postřehů co jsem zaslechla na půl ucha:

" Já su metalista, fákt tvrdej metalista, ale na ten gothick metal a černý křídla jsem aj slzu zamáčknul."


"Dobrý to bylo. Ani se mi odejít nechtělo (po programu). Ale to pivo za 35,- . Co já, já bych to vydržel, ale manželka ? " ..... (Rozumíte tomu? Já ne. Potřebuju vysvětlení.)


Hanka a Sergej
Dneska Vám budu vyprávět příhodu, zas jednu z těch neuvěřitelnejch co se opravdu stala. S Hankou a Sergejem jsem se seznámila přes internet. Jak jinak v dnešní virtuální době. Dali jsme se do řeči a kecáme a kecáme. Mezi náma potřebovala jsem nějakou muziku. Víte jak se těžko shání? Poslali a skvělou. Jenže to nebylo všechno. Poslala jsem jim pozvánku na dnešní vystoupení. Slíbili že přijedou. Mučila jsem všechny holky ve svém okolí vyprávěním o nich. Ale v duchu jsem si říkala hahaha kecaj. Jakou mi udělali radost, když se včera oběvili. Pořád se z toho nemůžu spamatovat. Jen to pořád není všechno. Haňa mi dala plnou igelitku náušnic, řetízků a cingrlátek. "Tady to máš, třeba se vám to bude hodit" Mě jen přecházljí oči, protože tohle se ani ve snu nezdá! A úplně jsem ztratila řeč, že ani nevím jestli jsem poděkovala. "DĚKUJÍÍÍÍ" A co s tím pokladem udělám? Nebojte o tuhle radost se musím podělit ;-)
Haničku a Sergeje řadím do první linie našich sponzorů! (hned za naše mužíčky)


14.05.2010 naše akce ORIENTÁLNÍ VEČER
Šumperk, hotel GRAND - sál v patře, vstupné 30,- Kč, od 19:00 hod.

Pořád píšu co bylo. Teď na pár řádcích co bude.
Na téhle akci, se kromě nás předvedou i děvčata z kurzu. Večina z nich s námi začala trénovat před rokem. Jsou móóóc šikovný. Bude to jejich první veřejné vystoupení - tréma. Přiďte je ( teda i nás)
podpořit. Salvy bujarého potlesku, obdivné výkřiky, házení květin po tanečnicích či jiné projevy nadšení a podpory jsou povolené.
Rajčata však nechte doma! :)
MARLY má pro Vás připraveny nové tance. Super kostýmy. ..... Těšte se.
A ty salvy podpory a rajčata platí stejně :D


Sobotín a nervíky

Tak na tohle vystoupení nás všechny chytla pořádná nervóza. A chudák Peťa ten málem prošvih svoje představení. Naštěstí všechno stihl. Ale přes všechnu nervozitu si myslím že jsme předvedli bombaslickej výkon. Co vy na to?

Z publika:
"Jsou dobrý co."
" Jo, ale jen díky těm špekům co mají."
" Nekecej. Ty bys to nezatancovala i kdybys ty špeky měla!" :-))

Šatna za pinpongovými stoly

Přijedeme do KD. Pořadatelka nás mile přivítala. Vedla nás do šatny. Šatna v patře a hrozně daleko od sálu. "To se nestihneme převlíct" "Ale my nikde nic jinýho nemáme" "Můžem být za těmi pinpongový stoly na pódiu?" . Tak jsme se tentokrát převlékali rovnou na pódiu :-).
Dostali jsme domácí koláčky. Hned jsem jeden makovej slupla. "Běž si vyčistit zuby!"
"Nejdu. Už jsi někdy v Indii viděla někoho s pěknejma zubama? Ten mák jsou jako díry."
Jo a Liduška v tombole vyhrála živýho králíka. Pěkně nám dupal v autě. :-)))))

Vánoční korzetová pohádka, a nebo že by pravdivý příběh?

A teď mírně lechtivý příběh. Tda nevím jestli šíleně kecám, nebo jestli je pravdivý. To nechám na Vás.
Z holkama tančíme, to Víte. -Smích- Teď trénujem skladbu VAMP. Ulítlá hudba, ulítlá choreografie, potřebujem ulítlej kostým.
Takže co? No přece korzety.
A teď ta pohádka. Bylo nebylo v jednom nejmenovaném obchodě v Šumperku, nedaleko Kauflandu korzety za 300,- Kč. Naběhly jsme tam všechny. Každá tak pět kousků a hurá s nimi do kabinky. V kabince po dvou. Jo holt ten korzet musí někdo zapnout. A to vzdychání a hekání, nóó dobrý.
V kabince není zrcadlo. Tak hurá z kabinky ven a natřásat se před zrcadlem.
Co se stalo? Veškerý mužští návštěvníci stáli před kabinkam. To si přeci nemohli
nechat ujít. Že?
No a při placení pán ke své ženě: "Taky sis mohla jeden koupit"
Výbuch smíchu. Hádej kdo. Všechny.

Poučení pro děvčata. Pokud chcete kupovat nějaký oblečení pro chlapa musíte jít s náma. Bude mít velmi rychle vybraný (teda to oblečení) a Vám taky nejakej ten hadřík s nadšením koupí.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. - Smííííích -

"Jo a abych nezapoměla: KOMU JEŽÍŠEK NADĚLIL KORZET?" - pište a chlubte se ve fóru. Těšíme se.


Úsměv z Rychnova

"Pojďte si s námi zatančit salzu. " Marly
"Co? Bude SALVA? Tak to jdu! " neznámý

31.07.2009 Pivní slavnosti - Sudkov
Na této akci s námi poprvé vystoupil jako náš host Peťa. Jeho vystoupení se mu moc povedlo. Ohnivá tyč v jeho rukou vytvářela různé obrazce až se dech tajil. Tedy nám se toto vystoupení móóóc líbilo. A jak se líbil Peťa Vám děvčata? Příjemná vsuvka mezi babincem co? Nebojte my ho zase někam s námi vezmem!

23.05.2009 Hanušovická čtvrtka
Tak co tůristi a tůristky, nebo spíš tanečnice. Bolí vás po sobotě nohy? A schválně má někdo víc puchýřů než já? A kdo na tu bolest okamžitě zapomněl, protože takovej pochod
s bezva lidičkama prostě stál za to !
A to pííívo - na který se stály odporný fronty.
A ta žízeň, kterou jsme museli slivovicí hasit.
A ty žebírka - na který se nám sbíhali chutě.
A kdo zůstal doma ať pláče!

Pro znalce: "Chceš nutrii? " "Ne dík já mám bobra!"

07.05.2009 Kobylá nad Vidnávkou
Akce pouze pro dámské publikum. Tak to jsme ještě netančili. Každá z přítomných dam dostala kytičku konvalinek. Ani tohle jsme ještě neviděli. A z toho plyne, že vždy záleží na lidech. A ti kteří chtějí pro druhé něco nezištně dělat je velmi málo a měli by jsme si jich vážit. .....

"Kterej farář ti dal tu vyšívanou štólu?"
"To mám od ťamanů."
"Tady vidíš že i faráři nakupujou u ťamanů!"

27.03.2009 Soukromá párty
Párty s rudými růžemi. Zamáčknutou slzou dojetí a sloganem: " Vlasů mám dost, ale na menší hlavu" :-))

20.03.2009 Šumperk - Kotelna
A koncert SVATÉHO JIDÁŠE. Prostě skvělí, co mám říkat "miláčci". Po našich "miláčcích" nastoupili ještě i jiné kapely. Jen těm jsem jaksi nerozuměla co zpívají a o čem. Tak nevím jestli to byla jiná řeč? Nebo jestli jsem už stará, nebo naopak příliš mladá? Ale sranda byla brutální.

27.02.2009 Oskava - Obecní ples
Na tomto plese jsem využili naší osvětlovací techniku. Obsluhu světel - nám báječně zvládl jeden z místních (děkujeme) . Do tohoto prostředí se perfektně hodila. Při našem vystoupení fotoaparáty cvakaly, kamery točily ..... Když jsme odcházeli lidé nás zastavovali se svými obdivnými názory. Taktéž se nás ptali na Itálii. Věříme že se zúčastní. Náš největší obdiv a radost z vystoupení nám však způsobil "Mistr biče" se svou poznámkou, že jsme nejlepší ORIENTAČNÍ TANEČNICE. "Mistře biče" - máš náš obdiv.

07.02.2009 Strupšín - Myslivecký ples
Nádherná akce. Musíme poděkovat p. Bartošovi, který nás mile přivítal. Během večera se o nás perfektně staral a zajišťoval nám potřebné zázemí. Pevně věříme, že na oplátku jsme jej s naším vystoupením nezklamali. Na tomto plese hrála kapela F BAND, a tak dobře, že jsme neodolali a museli si jít na rychlejší sérii zatančit. O půl noci jsme však jako Popelky tento ples opustit. Ani jsme se nestihli rozloučit. Proto tak činíme nyní dodatečně. Děkujeme za pozvání, cítili jsme se mezi Vámi vážně skvěle.


Praha 06.02.2009
Sháněli jsme látku na nové kostými. Ale kde koupit 14 m látky? Šumperk ne, Zábřeh n.M. ne,
Olomouc ne. Tak jsem zajela do Prahy. Hned v prvním obchodě jsem nakoupila. Už je u švadleny a už se šije. Můžete se těšit.

Soukromá akce 17.01.2009
Tato akce byla dlouho připravovaná. Byli jsme "dárkem" manželky pro jejího manžela k jeho významnému kulatému výročí. Z reakcí manžela i ostatních hostů akce si myslím, že se "dárek" vydařil. A že s takovým dárkem manžel ani ve snu nepočítal. I bříška jsme si namlsali různými sladkostmi, ale i něčím velmi netradičním a to byli šneci (jedli jsme je poprvé, a nevím jestli budeme mít ještě někdy příležitost).

16.01.2009 Šumperk H-klub
Děvčata od Petry (příjmení bohužel nevím) co tančí břišní tance v Šumperku pořádali ukázku svého tanečního umění v Šumperském H-klubu. Sice jsme se o této akci dozvěděli velmi narychlo, ale nedalo nám to a šli jsme se na ně podívat. Na této akci jsme také nečekaně vystoupili, ale protože žádná z nás s tímto nepočítala, tak jsme tančili bez kostýmů, v ryflích a se zapůjčenými penízkovými šátky. Akce byla úžasná, jen nás překvapila malá účast lidí z venčí, děvčata díky.

Nová tělocvična
S místností kde trénovat nás zachránila obec Vikýřovice. Nabídla nám překrásnou místnost. V sokolovně u hřiště. Děvčata nádhera, dokonce i teplo tam je. I hospoda blízko. Jen ten čas je trošku brzo. Jenže po nás chodí děvčata na aerobik, a ty už měli čas domluvený před námi. Neva.

Hledáme nové místo kde trénovat
Doposud jsme trénovali (teda Marly i děvčata z Orientálního tanec pro každého) v tělocvičně Lázní. Jenže to bohužel od nového roku již není možné. Takže hledáme nové prostory. Školní tělocvična se nám zdá poměrně drahá a ještě ke všemu ve středu není volná. Tak usilovně pátráme. Pokud někdo o něčem, podotýkám levném, v okolí víte dejte prosím vědět. Prostor by měl být velký tak asi 10 x 10 m. Dík.